Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Sachem” - opracowanie, problematyka noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sachem” to nowela Henryka Sienkiewicza, którą autor napisał w 1889 r., po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Akcja dzieła umieszczona jest za Oceanem, a opowiada ono o indiańskiej osadzie zwanej Chiavatta. Miejsce to zostało zniszczone przez białych osadników (dokładnie – Niemców). Na zgliszczach wioski powstała miejscowość Antylopa, której mieszkańcy nie mieli świadomości, że kiedyś miejsce to zamieszkiwały rdzenne plemiona Ameryki.

Pewnego dnia do Antylopy przyjechał cyrk. Jednym z występów miał być pokaz chodzenia po linie w wykonaniu sachema (wodza) plemienia Czarnych Węży. To właśnie ten szczep zamieszkiwał kiedyś Chiavattę, dopóki nie przybyli tu Niemcy. Podczas występu Indianin zaintonował pieśń w języku narodu, który zniszczył kiedyś jego wioskę. Początkowo opowiadał o pięknych czasach i szczęśliwym życiu. Wszystko to zostało jednak przerwane przez najazd Europejczyków. Stopniowo wszystkich zaczęła ogarniać groza, ponieważ wódz zaczął opowieść o jedynym dziecku, jakie ostało się w wirze masakry. Jego celem miało być pomszczenie rodaków i uśmiercenie wielkiej liczby białych ludzi. W tym czasie występ stawał się coraz bardziej dynamiczny. W końcu Indianin zeskoczył na dół,...

Podobne wypracowania