Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” Ignacego Krasickiego jako pierwsza polska powieść nowożytna

„Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” to pierwsza polska powieść nowożytna, wydana w 1776 roku. Jej autor, Ignacy Krasicki, skorzystał z z wzorców zagranicznych, przenosząc na polski grunt ideę powieści edukacyjnej, poprzez przygody i perypetie głównego bohatera opowiadającej o problemach społecznych oraz ludzkich wadach i zaletach. W tym kontekście wymienić można powieść Denisa Diderota „Kubuś Fatalista i jego pan”, w której sprytny sługa i jego niezbyt rozgarnięty pan podróżując po Francji odkrywają własne charaktery, uczą się nowych rzeczy i zmieniają się na lepsze.

Podobnie jest w powieści Krasickiego. Znamienne jest na przykład nazwisko tytułowego bohatera: Mikołaj Doświadczyński. Łatwo można wywnioskować, że historia opowiadać będzie o jego przygodach i właśnie doświadczeniach.

Powieść składa się z trzech części. Pierwsza opowiada o latach szkolnych i młodości Mikołaja, druga o pobycie w fikcyjnym państwie Nipu, a trzecia o powrocie do kraju, karierze politycznej i małżeństwie tytułowego bohatera. Każda z części ma inną formę – pierwsza to opowiastka filozoficzna z elementami obyczajowymi, druga jest utopią, trzecia to ponownie powiastka filozoficzna. Właśnie zmiany stylu, tematyka, realizm, narracyjność...

Podobne wypracowania