Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Tango” Sławomira Mrożka wobec szekspirowskiego „Hamleta”

W pierwszej chwili trudno zauważyć związki między awangardowym dramatem Mrożka a tragediami Szekspira. Szekspir wnika głęboko w psychikę swoich bohaterów, analizuje stany ich duszy, podczas gdy Mrożek skupiony jest głównie na problemach natury społecznej. Mimo elementów fantastycznych świat przedstawiony przez angielskiego dramatopisarza wydaje się bardziej realny niż absurdalna rzeczywistość „Tanga”. Zupełnie odmienne są też realia, w jakich toczy się akcja. A jednak wiele schematów znanych z „Hamleta” powraca u Mrożka w nowej, groteskowej formie.

O obu utworach można powiedzieć, że przedstawiają one dramat rodzinny. Duński książę niemal w jednej chwili traci wszystkich bliskich. Ojciec zostaje zamordowany przez swego brata, który w krótkim czasie poślubia wdowę po nim. Małżeństwo Gertrudy z Klaudiuszem jest dla Hamleta przejawem zdrady i kazirodztwa. Królowa nie czeka nawet do zakończenia okresu żałoby, poślubiając brata zmarłego króla, a jednocześnie jego mordercę, potwierdza jego prawo do tronu. Nic dziwnego, że Hamlet czuje się zdradzony. Odpowiednikiem Hamleta w „Tangu” jest Artur. On również w pewien sposób traci rodzinę. Nikt z jej członków nie ginie,...

Podobne wypracowania