Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu” - opracowanie opowiadania

Opowiadania Tadeusza Borowskiego są niezwykle wiernym zapisem realiów życia panujących w obozie koncentracyjnym. Opierają się oczywiście na doświadczeniach autora, który przebywał w tym miejscu. Przyjrzyjmy się bliżej dziełu zatytułowanemu „U nas w Auschwitzu”.

Narrator - Tadek - trafia do obozu Auschwitz z Birkenau, gdzie był osadzony. Udaje się tam wraz z grupą innych więźniów, by zapoznać się z zasadami leczenia chorych kolegów. Dane jest mu poznać nieco inny, lżejszy rodzaj życia w tych warunkach. Nie nękano ludzi nieustannymi apelami, cele były lepiej wyposażone niż w Brzezince, istniała również możliwość oglądania przez bramę tego co się dzieje na wolności. Pojawiają się także opisy innych miejsc - sali muzycznej, sali muzealnej, biblioteki oraz puffu (siedziby kobiet sprowadzonych dla towarzystwa). Oczywiście nie są to przestrzenie dostępne dla więźniów, ale już sama świadomość ich istnienie może cieszyć.

Tadek snuje refleksje na temat życia obozowego. Zastanawia się nad tym, co jest tutaj najważniejsze. Wielu ludzi idzie na śmierć bez żadnego sprzeciwu, są z tym zupełnie pogodzeni. Inni, aby poprawić swoją sytuację decydują się na różne przekupstwa i drobne oszustwa. Dodatkowo tajemnice skrywane...

Podobne wypracowania