Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis rzeźby Zygmunta Trembeckiego - „Jan Kochanowski i Urszulka z lutnią”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Jan Kochanowski i Orszula z lutnią” jest rzeźbą pochodzącą z 1878 roku. Została ona wykonana w brązie przez znanego w okresie pozytywizmu artystę, Zygmunta Trembeckiego. Nadany jej tytuł nawiązuje do staropolskiej stylizacji językowej, w czasach współczesnych jest jednak stosowany wymiennie z bardziej swojsko brzmiącym określeniem: „Jan Kochanowski i Urszulka z lutnią”.

Posąg o niewielkich rozmiarach zdobi obecnie jedno z pomieszczeń dworu w Czarnolesie, który w polskiej tradycji literackiej nierozerwalnie łączy się z osobą Jana Kochanowskiego. Sala przypominająca swym kształtem rotundę jest nazywana czarnoleską, ponieważ gromadzi pamiątki z okresu życia poety nazywanego umownie tym określeniem. Można tu podziwiać rękopisy i pierwsze wydania dzieł stworzonych w trakcie pobytu Kochanowskiego na rozmaitych dworach w Polsce i zagranicą, m.in. u Tarnowskich, Tęczyńskich i Jana Firleja.

Rzeźba przedstawia poetę siedzącego na postumencie. Mężczyzna trzyma przed sobą lutnię, zaś na jego kolanach spoczywa mała Urszulka. Jedna z jej rączek dotyka strun instrumentu, po ułożeniu jej ciała, przymkniętych powiekach i pozbawionym ruchu wyrazie twarzy możemy się jednak domyślać, że dziewczynka jest już martwa. Ojciec składa na jej czole ostatni,...

Podobne wypracowania