Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Przybyszewski „Śnieg” - streszczenie - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

niepewności, nagle wybucha płaczem, mąż próbuje ją uspokoić. Kazimierz wypytuje Ewę. Ona mu wyjawia prawdę o swojej miłości, tak wielkiej, że ,,ją może śnieg przyprószyć, ale na to, by ją ogrzać i silniejszą uczynić. Kazimierz przyznaje, że kocha Bronkę. Wraca Bronia, wspomina o swojej zmarłej siostrze, która utopiła się przed laty w stawie, zwierza się z lękiem Ewie, że przeraża ją tęsknota Ewy, lęka się jej piękności.

Akt III

Tadeusz i Bronka rozmawiają wczesnym porankiem. Mężczyzna tłumaczy żonie swoje dziwne uczucia, mówi, że kiedyś czuł tęsknotę za tęsknotą, miał nadmiar sił, chciał zdobywać świat, być odkrywcą, w końcu zaczął odczuwać zmęczenie, a jedynym czego pragnął był spokój, dała mu go Bronia, zdołała zaspokoić jego tęsknotę. Ona mówi, że też tęskni... za Ewą. Tadeusz jedzie niby rozwiązywać sprawę majątkową. Bronia wie, że ją okłamuje, że jedzie do Ewy. Zaczyna rozumieć, że on nigdy do niej nie należał. Kazimierz wyznaje Broni miłość, zastrzega jednak, że niczego od niej nie oczekuje, nie chciałby nawet, żeby ta miłość była odwzajemniona. Bronka chce zabić Ewę, prosi o pomoc szwagra, ale ten się nie zgadza. Kazimierz mówi Broni, że jest ona ,,białym, czystym śniegiem”, idą razem bawić się w śnieżnym puchu....

Podobne wypracowania