Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - artykuł o przyjaźni na podstawie lektury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Narrator utworu Antoine'a de Saint-Exupéry'ego – Pilot samolotu, który uległa awarii –  opowiada o swej krótkiej przyjaźni z chłopcem z innej planety: „(...) Minęło już sześć lat, odkąd mój przyjaciel opuścił mnie, zabierając swoją owieczkę. Próbuję go tutaj opisać jedynie po to, żeby go nie zapomnieć. To smutne zapomnieć o przyjacielu. Nie każdy człowiek ma przyjaciela”. Wątek przyjaźni pojawia się także w opowieści Małego Księcia, który wyruszył w podróż ze swej planety, gdzie mieszkał samotnie, by szukać przyjaciół. Szczególne znaczenie w tej wędrówce miało dla niego spotkanie Lisa, który nie tylko okazał się prawdziwym przyjacielem, ale też przekazał chłopcu ważną prawdę o „oswajaniu”.

Podróż Małego Księcia po różnych planetach jest jednocześnie procesem dojrzewania. Chłopiec pragnie spotkać przyjaciół, a jednocześnie wiele się uczy. W swej wędrówce spotyka wiele różnych osób, do wszystkich jest nastawiony przyjaźnie, ale mało kto w ogóle potrafi odwzajemnić takie emocje. Król we wszystkich widzi tylko poddanych, proponuje chłopcu stanowisko ministra finansów, ale nie może się z nim zaprzyjaźnić,...

Podobne wypracowania