Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Narcyz”, „Metamorfozy” Owidiusza - interpretacja i analiza porównawcza

Caravaggio, Narcyz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Narcyz to jedna z najbardziej znanych postaci mitologicznych. Niemal każdy zna historię zakochanego w sobie młodzieńca. Motyw ten na stałe wszedł w skład stałych tematów literackich. Zajmijmy się teraz porównaniem dwóch jego wizji.

„Narcyz” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to miniatura poetycka, w której pojawia się postać tytułowego bohatera. „Metamorfozy” są natomiast składającym się z piętnastu ksiąg poemat epicki napisany przez Owidiusza, wybitnego rzymskiego poetę. Zamysłem autora było przeniesienie greckiej mitologii na grunt rodzącego się mocarstwa. W ich skład wchodzi także „Baśń o Narcyzie”.

Polska poetka w swoim króciutkim utworze przedstawia młodzieńca siedzącego nad sadzawką. Wiersz jest przykładem liryki bezpośredniej, osobistej. To Narcyz pełni rolę podmiotu lirycznego, a nacisk został położony na jego przemyślenia. Kwestią, która go dręczy, jest odrzucenie. Jego przyczyn próbuje dopatrzyć się w swojej twarzy, odbijającej się w błękitnej tafli wody. Odpowiedź na pytanie nie zostaje jednak udzielona.

W „Metamorfozach” poznajemy Narcyza jako wspaniałego mężczyznę wracającego z polowania. Zatrzymuje się on nad strumieniem, by ugasić pragnienie. Wtedy...

Podobne wypracowania