Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kandinsky „Kompozycja z kołami i prostymi” - interpretacja, opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kompozycja z kołami i prostymi” znana również jako „Kompozycja VII” pochodzi z 1923 roku. Kandinsky należy do najwybitniejszych twórców XX wieku, jest prekursorem abstrakcjonizmu w sztuce. Abstrakcjonizm w malarstwie charakteryzuje się pomijaniem podczas tworzenia obrazów bezpośrednich odniesień do form lub przedmiotów istniejących w rzeczywistości, w naturze. Abstrakcjoniści konstruowali swe obrazy z form takich jak linia, plama, pion, form geometrycznych. Ich celem było odejście od naśladownictwa rzeczywistości.

Kandinsky zaczął tworzyć w nurcie abstrakcjonizmu w latach 20. XX wieku. Pierwsza faza jego twórczości w tym stylu nosi miano fazy architekturalnej. „Kompozycja VII” jest najbardziej reprezentatywnym z obrazów z tego okresu. Znajdziemy w niej bowiem wszystkie elementy charakterystyczne dla malarstwa twórcy-ekspresjonisty.

Dzieło składa się z kompozycji linii, różnej wielkości kół, półokręgów i trójkątów połączonych motywem szachownicy. Dzieło jest dynamiczne oraz wielokolorowe. Intensywność kolorów (między innymi niebieskiego, czerwonego, fioletowego) podkreślona została przez białe tło. Kolory są matowe, dominuje...

Podobne wypracowania