Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święty Jerzy i smok - legenda. Opracowanie

Według słów legendy Jerzy był przede wszystkim doskonałym rycerzem, który pewnego dnia zawędrował do miasta Silena, znajdującego się w libijskiej prowincji. 

Niedaleko Sileny położone było jezioro dużych rozmiarów. W jego wodach mieszkała straszna bestia - smok. Zwierz co pewien czas wychodził z wód jeziora i podchodził pod mury miasta. Oddech potwora był tak trujący, że powodował choroby i śmierć. 

Jednak żaden z rycerzy nie poważył się zaatakować smoka i uwolnić mieszkańców od niego. Król zaś zawarł z bestią układ, że każdego roku, gdy nadejdzie czas kwitnienia błękitnych kwiatów, dostanie ona młodą pannę jako ofiarę. Tak działo się przez 12 lat - smok otrzymywał dziewczę na pożarcie i w zamian nie nękał Sileny.

W czasie gdy Jerzy znajdował się w mieście, to królewska córka miała podzielić okrutny los 12 poprzedniczek. Mimo usilnych próśb władcy, rada starszych nie chciała się zgodzić na oszczędzenie królewny. Wtedy właśnie Jerzy, ufny w Bożą pomoc w wykonaniu zadania i w swe czyste serce, postanowił pokonać bestię, a tym samym uwolnić lud miasta oraz życie królewskiej córki.

Walka była długa i zażarta, ale rycerz zdołał zabić okrutnego smoka....

Podobne wypracowania