Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Junta wojskowa - definicja, działalność. Junta wojskowa w Argentynie

Junta (hunta) to inaczej władza wojskowa. Termin ten pochodzi z języka hiszpańskiego w którym oznacza radę lub związek. Aktualnie określenie junta stosuje się w odniesieniu do krajów głownie Ameryki Łacińskiego, w których rządy przejęte zostały przez organy wojskowe w drodze przewrotu zbrojnego. W przypadku rządów junty zawodowi przedstawiciele wojska łączą swoje funkcje dowódcze ze sprawowaniem najważniejszych urzędów w państwie. Władza sprawowana jest w sposób dyktatorski. 

Rządy junty wspierane są silnym aparatem wojskowym. Dodatkowo jej członkowie wykorzystują w swoich działaniach wojskowe metody.  Armia jest największym wsparciem rządzących. Możliwa jest całkowita likwidacja partii. 

Aktualnie junta wojskowa rządzona jest Libia, Egipt oraz Fidżi. Dawniej funkcjonowała między innymi w Grecji, Peru, Brazylii, Gwinei oraz Tajlandii. Także w Polsce sprawowane były rządy junty w latach 1981–1983 w czasie funkcjonowania Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

W Argentynie w latach 1976–1983 trwały rządy junty wojskowej. Jej działania określano terminem ‘brudnej wojny’. W tym czasie dążono do całkowitego sterroryzowania opozycji.  Wojsko pod przewodnictwem Jorge Videli, by dojść do władzy musiało wcześniej obalić prezydent Izabelę Peron. Po dokonaniu tego przewrotu i przyznaniu przedstawicielom wojska szerokiego katalogu kompetencji dochodziło do ogromnej ilości łamania prawa i naruszeń praw człowieka. Przeciwnicy rządu byli terroryzowani, więzieni a często nawet mordowani. Szacunki wskazują, iż w tym czasie bez śladu zaginęło 9–30 tysięcy osób.

Junta to także określenie dawnej władzy w Hiszpanii oraz innych krajach hiszpańskojęzycznych w Ameryce Łacińskiej sprawowanej przez organy kolegialny.  Odnosiło się to do rewolucyjnych rad powoływanych w związku z walką o niepodległość. 

Podobne wypracowania do Junta wojskowa - definicja, działalność. Junta wojskowa w Argentynie