Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Indoktrynacja, indoktrynacja społeczeństwa - cechy, charakterystyka

Indoktrynacją nazywa się proces wpajania postaw, idei. W tym celu stosuje się szereg praktyk edukacyjnych oraz propagandowych. 

Ważne w indoktrynacji jest świadomie pomijanie informacji na temat przeciwnych idei, kierunków od tych promowanych. 

Indoktrynacja prowadzona jest przez elity społeczne jako środek kontroli społeczeństwa. Nie musi być związana z przymusem, ale wyraża wpływy. Określenie to stosuje się często w odniesieniu do państw totalitarnych.

Jako przykład zastosowanej indoktrynacji w systemie totalitarnym przestawić można przedstawić młodzieżową organizację Hitlerjugend. Młodzieży wpajano uczucia wyższości, honoru oraz wytrzymałości. Dziewczęta przygotowywano do jednej słusznej roli jaką miało być pełnienie obowiązków niemieckich żon oraz matek  Liczono na objęcie indoktrynacją całej młodzieży niemieckiej. W 1937 do organizacji należało 90% chłopców. Przynależność do Hitlerjugend była w praktyce obowiązkowa. 

Innym przykładem jest Korea Północna w której dzieci już od najmłodszych lat wychowywane są w duchu ideologii komunistycznej. W szkołach prowadzone są w tym celu specjalne przedmioty jak np. „dzieciństwo wielkiego wodza”. 

Termin indoktrynacja odnieść można także do religii, w których proces ten polegał na przekazywaniu „jedynej słusznej wiary” przy jednoczesnej krytyce innych poglądów. Pomija się jakiekolwiek tezy krytyczne. 

Indoktrynacją nazywa się również wojskowe wstępne psychologiczne przystosowanie żołnierzy w trakcie szkolenia. 

Podobne wypracowania do Indoktrynacja, indoktrynacja społeczeństwa - cechy, charakterystyka