Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rządy prawa - definicja, opracowanie. Cechy rządów prawa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rządy prawa to pojęcie z zakresu teorii prawa, przedstawiają one zasady funkcjonowania państwa i jego prawne unormowanie. Rządy prawa wywodzą się z liberalnej koncepcji władzy i funkcjonowania państwa. Rządy prawa oznaczają, że życie społeczne podporządkowane jest zasadom prawa i normom prawnym. Twórcą takiej koncepcji był Monteskiusz, a koncepcję tę rozwijali inni myśliciele: John Locke, Thomas Hobbes itd.

Rządy prawa oznaczają, że w sferze życia społecznego, władza publiczna sprawuje kontrolę nad wszystkimi niegodziwościami i niesprawiedliwościami, jakie mają miejsce. Prawo musi stać na straży porządku, musi być przestrzegana zasada ładu i pokoju. Władza publiczna opiera się na zbiorze praw i reguł, których zastosowanie pozwala na swobodne i spokojne życie państwa oraz społeczności tegoż państwa. Koncepcja rządów prawa opiera się przede wszystkim na kilku ważnych elementach, m.in. gwarantuje obronę obywatela przed sądem, gwarantuje niezawisłość prawa oraz działa w granicach prawa. 

Rządy prawa mimo swojego szerokiego zakresu kojarzone są zazwyczaj z koncepcją liberalną, której początki można znaleźć w myśli Johna Locke’a. Władza publiczna wykorzystuje prawo do sprawnego i sprawiedliwego zarządzania społeczeństwem, gdzie...

Podobne wypracowania