Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mary McAleese - prezydent Irlandii - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mary McAleese jest prezydentem Irlandii od 10 lipca 1997 roku. Reprezentuje partię polityczną Fianna Fail (partia konserwatywna, która dominuje na scenie politycznej Irlandii). Nazwa partii oznacza dosłownie Żołnierza Losu. 

Mary Patricia McAleese urodziła się 27 czerwca 1951 roku w Belfaście w katolickiej dzielnicy Ardoyne. Ukończyła studia w Belfaście i w Dublinie oraz zdała w 1974 roku egzamin adwokacki. Obecnie jest członkiem Adwokackiej Republiki Irlandii. Uzyskała tytuł profesora kryminologii, penologii i prawa karnego w Trinity College.

Na początku lat 70. założyła irlandzką „Kampanię na rzecz reform prawa dotyczącego homoseksualizmu”. W 1979 roku została dziennikarką Radia i Telewizji Irlandii. Od tego czasu pracowała przez dziesięć lat jako reporterka i prowadziła program Today Tonight.

Wyszła za mąż w 1976 roku za Martina McAleese. W 1981 roku powróciła na uczelnię i prowadziła wykłady z zakresu prawa karnego. W 1987 roku wystąpiła w wyborach parlamentarnych. Zanim została prezydentem, udzielała się w różnych organizacjach. Pełniła funkcję Dyrektora Kanału 5 Telewizji, Dyrektora Królewskiej Grupy Szpitali Nadziei oraz Dyrektora Energetyki Północnej. Brała udział w konferencji w Pittsburghu...

Podobne wypracowania