Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mary McAleese - prezydent Irlandii - biografia, życiorys

Mary McAleese jest prezydentem Irlandii od 10 lipca 1997 roku. Reprezentuje partię polityczną Fianna Fail (partia konserwatywna, która dominuje na scenie politycznej Irlandii). Nazwa partii oznacza dosłownie Żołnierza Losu. 

Mary Patricia McAleese urodziła się 27 czerwca 1951 roku w Belfaście w katolickiej dzielnicy Ardoyne. Ukończyła studia w Belfaście i w Dublinie oraz zdała w 1974 roku egzamin adwokacki. Obecnie jest członkiem Adwokackiej Republiki Irlandii. Uzyskała tytuł profesora kryminologii, penologii i prawa karnego w Trinity College.

Na początku lat 70. założyła irlandzką „Kampanię na rzecz reform prawa dotyczącego homoseksualizmu”. W 1979 roku została dziennikarką Radia i Telewizji Irlandii. Od tego czasu pracowała przez dziesięć lat jako reporterka i prowadziła program Today Tonight.

Wyszła za mąż w 1976 roku za Martina McAleese. W 1981 roku powróciła na uczelnię i prowadziła wykłady z zakresu prawa karnego. W 1987 roku wystąpiła w wyborach parlamentarnych. Zanim została prezydentem, udzielała się w różnych organizacjach. Pełniła funkcję Dyrektora Kanału 5 Telewizji, Dyrektora Królewskiej Grupy Szpitali Nadziei oraz Dyrektora Energetyki Północnej. Brała udział w konferencji w Pittsburghu w 1996 roku, została prorektorem uniwersytetu w Belfaście. 

McAleese wygrała wybory w 1997 roku i została nominowana przewodniczącą partii na stanowisko prezydenta Irlandii. 11 listopada 1997 wybrano ją na ósmego prezydenta Republiki Irlandii. W kolejnych wyborach w 2004 roku odniosła ponowne zwycięstwo i stała się prezydentem na siedem kolejnych lat. 

McAleese dąży do zażegnania konfliktu katolików z protestantami. Przyjęła anglikańską komunię w katedrze w Dublinie, co wywołało duży sprzeciw kościoła katolickiego. 3 czerwca 2007 roku została uhonorowana nagrodą Fundacji Amerykańsko-Irlandzkiej. 

Podobne wypracowania do Mary McAleese - prezydent Irlandii - biografia, życiorys