Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karol XVI Gustaw - biografia, życiorys

Karol XVI Gustaw to król Szwecji od 15 września 1972 roku.

Urodził się 39 kwietnia 1946 roku w Solnej jako jedyny syn i najmłodsze dziecko Gustawa Adolfa, syna króla Szwecji Gustawa VI Adolfa. Na tron wstąpił po śmierci dziadka, króla Gustawa Adolfa VI. 

Lata młodzieńcze spędził na dworze królewskim. Kiedy się urodził, był jako trzeci w linii do tronu, zaraz po dziadku i ojcu. Gustaw Adolf zginął zaraz po narodzinach Karola w katastrofie lotniczej w Kopenhadze (9 stycznia 1947 roku). Karol o śmierci ojca dowiedział się po latach. 

29 października 1950 roku został następcą tronu. Przez dwa lata był w wojsku, a w 1968 roku został oficerem. Studiował historię, socjologię i politologię na Uniwersytecie w Uppsali. 

W 1972 roku poznał i zakochał się w Niemce – Sylwii Sommerlath. Jednak wybranka serca nie przypadła do gustu jego dziadkowi. Karol Gustaw nie mógł liczyć na zgodę dziadka na ślub, więc musiał poczekać do momentu, aż zostanie królem. 19 czerwca 1976 roku para wzięła ślub. Sylwia urodziła Karolowi trójkę dzieci. 

Kompetencje króla Szwecji to głównie reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej. Monarcha nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej ani nie stoi na czele sił zbrojnych. W 1979 roku Parlament wprowadził ustawę sukcesyjną. 

Syn Karola – Filip przez siedem miesięcy był następcą tronu, lecz z powodu zmiany prawa, została nim córka Wiktoria. Kompetencje króla to również uczestnictwo w przyznawaniu Nagrody Nobla we wszystkich dziedzinach nauki. 

Podobne wypracowania do Karol XVI Gustaw - biografia, życiorys