Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Marcos - charakterystyka prezydentury Ferdinanda Marcosa. Opracowanie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

stan rzeczy trwał przez 10 lat – w 1981 roku zniesiono stan wyjątkowy, co jednak nie zmieniło stylu sprawowania władzy Ferdinanda Marcosa.

Ferdinand Marcos doprowadził do rozwoju dużych szeregów opozycji – przeciwko jego rządom opowiadała się islamska partyzantka filipińska (Narodowy  Front Wyzwolenia Moro), Nowa Armia Ludowa (komuniści) oraz liberałowie. Śmierć przywódcy opozycji liberalnej doprowadziła do ogólnokrajowych zamieszek. By załagodzić sytuację prezydent Marcos powołał komisję śledczą, mającą zbadać okoliczności śmierci Benigno Aquino – winnym okazał się jeden z bliskich współpracowników prezydenta.

W celu wzmocnienia swojej władzy (i poszukiwania społecznej legitymizacji), Ferdinand Marcos zdecydował się w 1986 r. na przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Wybory zostały sfałszowane i choć oficjalnie zwyciężył Marcos, opozycja nie uznała wyniku wyborów. Przy jednoczesnej próbie przejęcia władzy w państwie przez Marcosa i opozycję, okazało się, że dotychczasowy prezydent pozbawiony jest wsparcia armii. Opuścił więc Filipiny i schronił się na Hawajach, gdzie umarł w 1989 r.

Podobne wypracowania