Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Cat-Mackiewicz - biografia, życiorys - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

ponieważ krytykował władze i ministra spraw zagranicznych. Z chwilą wybuchu wojny opuścił kraj i wyjechał na Zachód, wydawałw Londynie tygodnik „Lwów i Wilno”. 

Był premierem rządu na uchodźctwie od 1954do 1955 roku. Mackiewicz podejmował próbę nawiązania kontaktów z Jerzym Putramentem. W 1956 roku powrócił do Warszawy, jego powrotowi towarzyszyła oprawa propagandowa i duży rozgłos w kraju. W swoich książkach Mackiewicz toczył wojnę z polską emigracją, niektóre jego publikacje zostały odrzucone przez cenzurę, np. książka o polityce Józefa Becka. Nawiązał kontakt z paryską „Kulturą”, do której pisał do pseudonimem Gaston de Cerizay. Namierzony przez Służbę Bezpieczeństwa, która przedstawiła mu zarzut opublikowania w „Kulturze” fałszywych wiadomości o PRL-u. Do rozprawy jednak nie doszło. 

Mackiewicz zmarł 18 lutego 1966 roku w Warszawie. Pozostawił po sobie wiele publikacji, m.in. „Londyńczycy”, „Był bal”, „Myśl w obcęgach” i wiele innych. 

Podobne wypracowania