Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyścig kosmiczny - definicja, przebieg, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wyścigiem kosmicznym nazywa się rywalizację pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR w okresie od 1957 roku do 1975 roku, której podstawowym zadaniem była jak największa eksploracja kosmosu przez przedstawicieli każdego z tych państw. Polegało to na budowie oraz wysyłaniu w sferę okołoziemską sztucznych satelitów, ludzkich podróżach w kosmos oraz lądowaniu na Księżycu.

Jako datę początkową wyścigu kosmicznego uznaje się wystrzelenie w kosmos przez Sowietów satelity Sputnik I. Co więcej, na ten moment jest także datowany początek wyścigu zbrojeń pomiędzy tymi dwoma mocarstwami. 

Przyczyną wyścigu kosmicznego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR była niewątpliwie zimna wojna pomiędzy obydwoma kolosami. Zdobycie kosmosu oraz udoskonalenie systemu rakietowego i zbrojeniowego miało zapewnić każdemu z tych państw zwiększenie szans na zwycięstwo oraz zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Odpowiednio wyposażone pojazdy kosmiczne mogły w znacznym stopniu ułatwić działalność szpiegowską, czy też przysłużyć się w momencie wybuchu ewentualnego konfliktu nuklearnego na świecie. Ponadto, sukcesy odnoszone w trakcie wyścigu kosmicznego stanowiły również odzwierciedlenie potencjału technicznego, naukowego oraz gospodarczego danego kraju.

Wyścig...

Podobne wypracowania