Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyścig kosmiczny - definicja, przebieg, opracowanie

Wyścigiem kosmicznym nazywa się rywalizację pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR w okresie od 1957 roku do 1975 roku, której podstawowym zadaniem była jak największa eksploracja kosmosu przez przedstawicieli każdego z tych państw. Polegało to na budowie oraz wysyłaniu w sferę okołoziemską sztucznych satelitów, ludzkich podróżach w kosmos oraz lądowaniu na Księżycu.

Jako datę początkową wyścigu kosmicznego uznaje się wystrzelenie w kosmos przez Sowietów satelity Sputnik I. Co więcej, na ten moment jest także datowany początek wyścigu zbrojeń pomiędzy tymi dwoma mocarstwami. 

Przyczyną wyścigu kosmicznego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR była niewątpliwie zimna wojna pomiędzy obydwoma kolosami. Zdobycie kosmosu oraz udoskonalenie systemu rakietowego i zbrojeniowego miało zapewnić każdemu z tych państw zwiększenie szans na zwycięstwo oraz zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Odpowiednio wyposażone pojazdy kosmiczne mogły w znacznym stopniu ułatwić działalność szpiegowską, czy też przysłużyć się w momencie wybuchu ewentualnego konfliktu nuklearnego na świecie. Ponadto, sukcesy odnoszone w trakcie wyścigu kosmicznego stanowiły również odzwierciedlenie potencjału technicznego, naukowego oraz gospodarczego danego kraju.

Wyścig kosmiczny miał także wiele pozytywnych aspektów dla rozwoju nauki oraz technologii. Odkryto komunikację satelitarną, upowszechniono badanie kosmosu, ulepszano pojazdy oraz maszynerie kosmiczne, rozbudowano misje planetarne, położono również zwiększony nacisk na edukację w tym zakresie. Wyścig wymusił także niejako konieczność zwiększenia uwagi badaczy na kwestie astronomiczne oraz fizyczne.

Każdorazowe wysyłanie rakiety czy też pojazdu w kosmos było wydarzeniem mocno medialnym, szczególnie w Stanach. Pozwalało to także na zacieśnianie więzi między obywatelami oraz zwiększanie morale.

Podobne wypracowania do Wyścig kosmiczny - definicja, przebieg, opracowanie