Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna - wyścig kosmiczny - skutki, znaczenie, opracowanie

Zimną wojną nazywany jest konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR, a także, w związku z tym, wszelkimi państwami popierającymi jedną lub drugą stronę. Okres mającego miejsce w ramach owej wojny wyścigu kosmicznego datowany jest na lata od 1957 roku do 1975 roku. Polegał on zasadniczo na szeroko pojętej eksploracji kosmosu.

Wyścig kosmiczny można rozpatrywać w ujęciu wielu możliwości. Z jednej strony skutki wyścigu były jak najbardziej pozytywne. Zarówno na jednej, jak i na drugiej stronie konfliktu istniejący wyścig wymuszał w pewien sposób poszerzanie horyzontów naukowych i technologicznych. Badanie orbity okołoziemskiej czy też spacerowanie po Księżycu wiązały się z koniecznością rozwoju nauki w tym zakresie. Dużo większą uwagę zaczęto przykładać do edukacji z zakresu fizyki i astronomii, czy też większe nakłady finansowe zostały nałożone na badania technologiczne i inżynieryjne. Zdrowa rywalizacja w tym zakresie umożliwiła tak niesamowite wydarzenia, jak obserwacja stawania pierwszych kroków na Księżycu przez człowieka czy też wysłania w kosmos pierwszej żywej istoty - psa. Wyścig kosmiczny umożliwił także powstanie komunikacji satelitarnej oraz wysyłanie misji planetarnych.

Za wady wynikające z wyścigu kosmicznego, można z kolei uznać powiększający się jednocześnie wyścig zbrojeniowy pomiędzy skłóconymi państwami. Osiąganie sukcesów przez jedną ze stron wiązało się z próbami dorównania jej przez drugą, często za wszelką cenę. Ponadto, wyścig kosmiczny odegrał ogromną rolę w procesie umożliwienia ataku nuklearnego czy też wysłania za pomocą rakiet lub satelitów bomb chemicznych. Ogólnie przyczynił się do zwiększenia zagrożenia na  świecie.

Wyścig kosmiczny miał ogromne znaczenie dla przebiegu zimnej wojny, a skutki jego przebiegu można zaobserwować do dnia dzisiejszego, gdyż wyniki poczynionych wówczas postępów naukowych i technologicznych stanowią podwaliny pod dzisiejsze badania na tych polach.

Podobne wypracowania do Zimna wojna - wyścig kosmiczny - skutki, znaczenie, opracowanie