Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna - wyścig zbrojeń w trakcie zimnej wojny. Skutki, znaczenie

Zimna wojna to okres konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, rozgrywający się głównie na arenie powojennej Europy Środkowej i Wschodniej, aczkolwiek w pewnym momencie niemalże cały świat został wciągnięty w rozgrywki między dwoma gigantami. Wyścig zbrojeń przypadający na okres jej istnienia był związany z nieustannym rozwojem myśli technologicznej wśród sojuszników obu obozów w celu zapewnienia sobie przewagi w przypadku faktycznych działań militarnych i zbrojnych. Działania te były niezwykle kosztowne i ich nieustanna aktywność mogła finalnie doprowadzić do upadku ekonomicznego i gospodarczego partnerów o mniej stabilnym rynku, chociaż doprowadziły również do rozpadu ZSRR.

Dla równowagi sił w czasie trwania zimnej wojny wyścig zbrojeń był swoistym sposobem na utrzymanie równowagi. Dopóki bowiem żadna ze stron nie  miała druzgocącej przewagi, nie mogła podjąć bezboleśnie działań zbrojnych wobec drugiej.

Jednym z nieodwracalnych skutków zimnej wojny jest aktualny do tej pory problem pozostałości po wyścigu zbrojeń w postaci zalegających resztek broni nuklearnej. Ogromnym problemem jest utylizacja powstałych wówczas zabezpieczeń, która jest śmiertelnie niebezpieczna także w czasach współczesnych. Władze państwowe często nie wiedzą, jaką decyzję podjąć w tej kwestii, mimo, że zgodnie z wieloma podpisanymi w tych sprawach traktatami ostatnia broń atomowa została wyprodukowana w ubiegłym stuleciu.

W trakcie zimnej wojny w szczególności skupiano się na badaniach nad bombami atomowymi oraz bronią biologiczną, jednakże nie były to jedyne obszary rywalizacji. Jednocześnie z wyścigiem zbrojeń trwał także wyścig kosmiczny, polegający na próbie dominacji z kolei w rywalizacji o otrzymanie statusu zwycięzcy w kwestii podbojów kosmosu. 

Podobne wypracowania do Zimna wojna - wyścig zbrojeń w trakcie zimnej wojny. Skutki, znaczenie