Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pepin z Heristalu - rządy, dokonania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władcy z dynastii Merowingów sprawowali rządy nad rozbitym na pomniejsze księstwa państwem frankijskim w sposób wybitnie nieudolny. Kolejni książęta rządzili w zasadzie tylko umownie i ograniczali się do funkcji reprezentacyjnych z racji przysługującego im tytułu, ponieważ faktyczna władza nad państwem była w rękach tzw. majordomów. Jeden z nich, Pepin zwany Starszym, doczekał się wnuka (syna jego córki Begi i Ansegizelema, syna biskupa Metzu), który przeszedł do historii jako wybitny przywódca, który przejściowo zjednoczył księstwa frankijskie, a potomnym znany jest jako Pepin z Heristalu.

Urodził się on około roku 635 w miasteczku Heristal leżącym na terenie dzisiejszej Belgii. Wpływowy urząd majordoma na dworze Merowingów w Austrazji objął w 680 roku. Początkowo zmuszony był walczyć wraz z księciem Laon – Martinem – o wpływy z majordomem sąsiedniego księstwa Neustrii, Ebroinem. Wojska koalicji zostały pokonane przez Ebroina w bitwie pod Lucofao, po której zdobył on na krótko władzę nad większością terytoriów frankijskich, ale w roku 681 został zamordowany. Jego następca, Waratton, zawarł z Pepinem pokój, który trwał nieprzerwanie aż do jego śmierci w roku 686. Kolejny...

Podobne wypracowania