Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Książęta polscy - Udział Polaków w wyprawach krzyżowych - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

1153–1154 na pielgrzymkę do Jerozolimy, bowiem niezwłocznie po powrocie do kraju sprowadził wówczas do Zagości joannitów, którym ufundował klasztor.

Podobny przebieg miała wyprawa do Ziemi Świętej księcia kopanickiego – Jaksy, której owocem było osadzenie w klasztorze w Miechowie zakonu bożogrobców.

Na podstawie dokumentów wystawionych przez kancelarię Kazimierza Sprawiedliwego z roku 1189 uważa się także, iż w trzeciej krucjacie u boku cesarza niemieckiego Fryderyka Barbarossy wzięli udział także rycerze polscy – na liście świadków jednego z takich dokumentów występuje postać Wielisława Jerozolimskiego a nie podlega żadnej dyskusji, iż podobny przydomek mógł on zdobyć jedynie w walkach w okolicach Świętego Miasta.

W kampanii węgierskiej Andrzeja II, wchodzącej w skład piątej krucjaty z lat 1217–1221, wziął najprawdopodobniej udział także jeden z książąt pochodzących z Polski, co dość jednoznacznie zdają się potwierdzać dokumenty wystawione przez kancelarię króla Węgier, Beli IV. Najwięcej poszlak wskazuje, iż był nim Kazimierz opolski, który oprócz faktu, iż posiadał wywodzącą się z Bułgarii żonę (poznać ją mógł jedynie będąc w podróży,...

Podobne wypracowania