Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konferencja w Teheranie (1943 r.) - postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konferencja teherańska jest - tuż obok jałtańskiej oraz poczdamskiej - jednym z kluczowych wydarzeń, które wpłynęły na dalsze losy II wojny światowej. Miała ona miejsce w Teheranie, stolicy dzisiejszego Iranu, w dniach od 28 listopada do 1 grudnia 1943 roku. Państwami, które podejmowały w Teheranie decyzje nad losami Europy były Stany Zjednoczone Ameryki, reprezentowane przez Franklina Delano Roosevelta, Wielka Brytania, której przedstawicielem był Winston Churchill oraz ZSRR na czele z Józefem Stalinem. Ostatni z wymienionych przywódców mógł się zjawić na konferencji ponieważ Teheran był wówczas zajmowany przez wojska sowieckie. Aby pełniej zrozumieć wagę pierwszego z trzech najważniejszych spotkań tzw. Wielkiej Trójki należy skoncentrować swą uwagę na postanowieniach jakie wtedy zapadły.

Najważniejsza kwestią, która została poruszona w 1943 roku, było utworzenie drugiego frontu - obok radzieckiego - na Zachodzie, a dokładniej w Normandii. Pomysłodawcą tej koncepcji, przedstawianej już od 1942 roku, był Józef Stalin. Pragnął bowiem odciągnąć wojska aliantów, a szczególnie Wielkiej Brytanii, od południowej części Europy, aby wcielić ją do sowieckiej strefy wpływów. Pod naciskami...

Podobne wypracowania