Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postawa gen. MacArthura podczas wojny koreańskiej (oraz starcie z Kongresem amerykańskim)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

MacArthur we wrześniu roku 1950 przeprowadził ofensywę (podczas wojny koreańskiej), lądując w odległości 30 km od Seulu, w Inchon, co stanowiło ogromny sukces od strony wojskowej - do momentu interwencji chińskiej gwarantując możliwość opanowania większej części kraju. Był także głównodowodzącym siłami ONZ. W październiku Chiny zaczęły mówić o możliwości interwencji - jednocześnie zaznaczając, że nie mają zamiaru uczestniczyć w wojnie, a jedynie istnieje ogromna ilość "ochotników", garnących się do interwencji w Korei. MacArthur jeszcze w połowie października określał groźby, jako bluff. 25 października Chiny rozpoczęły interwencję.

Świat stanął na skraju kolejnej wojny, mówiono o wojnie nuklearnej, czego zwolennikiem był MacArthur. Jednak rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się na drugi z wariantów - wojnę ograniczoną. Doprowadziło to do starcia generała z amerykańskim Kongresem. Dnia 5 kwietnia 1951 roku w Kongresie odczytany został list, w którym wyraźnie zaznaczył, że żąda wojny aż do zupełnego zwycięstwa w Azji i pokonania komunizmu. Stwierdzał, że dyplomaci jedynie prześcigają się w słowach, ale realną walkę prowadzą żołnierze. Dla niego uderzenie na Chiny miało być oczywistym wyjściem. Z europejskich państw popłynęły...

Podobne wypracowania