Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucje w Rosji - lutowa i październikowa - przyczyny i skutki, znaczenie rewolucji

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rosja, podobnie jak i inne europejskie kraje w XIX wieku, uległa istotnym zmianom gospodarczym i społecznym. Rosło znaczenie przemysłu, kraj rozwijał się w coraz większym tempie, wzrastała również liczba robotników, którzy - podobnie jak w innych krajach - byli wyzyskiwani. Prowadziło to do frustracji, która niosła za sobą wybuchy buntów, a w przyszłości również powstań i rewolucji.

Pierwsza rewolucja na terenie carskiej Rosji wybuchła w roku 1905, a spowodowana była coraz liczniejszymi napięciami pomiędzy proletariatem a tzw. klasą posiadającą. Car zdawał się nie dostrzegać tych konfliktów, nie podjął też w ich kwestii żadnych działań, a tymczasem lada dzień państwo miał ogarnąć silny kryzys gospodarczy.

Pierwsze oznaki nadchodzącej rewolucji pojawiły się już w 1901 roku, kiedy rozpoczęła się fala strajków, obejmująca Moskwę, Petersburg i Ukrainę. 22 stycznia 1905 roku ogromny przemarsz około stu tysięcy robotników, niosących święte ikony oraz portret cara, śpiewających pobożne pieśni, został rozbity przez piechotę i jazdę rosyjską. W ramach pacyfikacji – jak podają oficjalne źródła - zginęło 130 osób a 300 odniosło rany. Wydarzenia te nazwano „krwawą niedzielą” i wieść...

Podobne wypracowania