Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Harpagona i Anzelma - Molier „Skąpiec”

,,Skąpiec” to jedna z najsławniejszych sztuk wybitnego przedstawiciela literatury francuskiej - Jeana Baptiste'a Poquelina, tworzącego pod pseudonimem Molier. Głównymi bohaterami dzieła jest tytułowy skąpiec, czyli Harpagon oraz Anzelm - człowiek szczodrobliwy i łatwowierny, o którym w porównaniu do Harpagona wiemy stosunkowo niewiele, gdyż pojawia się on dopiero w ostatnim akcie komedii.

Anzelm -charakterystyka

Anzelm przedstawiany jest jednak jako człowiek dobroduszny i skłonny do kompromisów. Pomimo posiadania znacznego majątku, priorytetem dla niego pozostaje dobro jego dzieci, w wychowaniu których nie brał czynnego udziału. Pragnie zapewnić najbliższym godną przyszłość, dlatego przystaje na warunki Harpagona, który pod pozorem zorganizowania hucznego wesela dla dzieci ,,przyjaciela”, wyłudził od niego część majątku, a także przekonał go do skompletowania sobie paradnego stroju na ową uroczystość. 

Harpagon - charakterystyka

Podczas gdy o Anzelmie wiemy stosunkowo niewiele, Harpagon pozostaje dokładnie opisany przez Moliera. Jest to mężczyzna 60-letni, o nieatrakcyjnym wyglądzie, posiadającym jednak siły witalne, które czynią z niego człowieka niezwykle ruchliwego. Starzec, podobnie jak Anzelm, posiada dwójkę dzieci, jednak więcej uwagi poświęca gromadzeniu majątku niż dbaniu o przyszłość swoich potomków. 

Czytając komedię Moliera dochodzimy do wniosku, że obsesją Harpagona są pieniądze, których główny bohater zdaje się mieć ciągle za mało. Opanowany żądzą gromadzenia bogactw, jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko pozyskać kolejną sumę pieniędzy. Bogactwo znaczy dla niego więcej niż cokolwiek - Harpagon traktuje dzieci jako obciążenie finansowe, nie liczy się z ich uczuciami i potrzebami. Zwierzęta nie są dla niego żywymi istotami: aby oszczędzić, zaprzestaje karmienia inwentarza, po jakimś czasie przestaje też płacić sługom. Harpagon nie ma dobrej opinii wśród znajomych - ludzie mają go za bezdusznego skąpca, który zasługuje jedynie na pogardę.

Harpagoni Anzelm - porównanie

Molier czyniąc z Harpagona i Anzelma głównych bohaterów starał się dobitnie unaocznić konsekwencje wynikające z pewnych postaw życiowych. Obsesyjne gromadzenie majątku prowadzi w efekcie do samotności i wyjałowionego życia, przesadny altruizm natomiast oraz łatwowierność skutkować mogą utratą cennych dóbr. Mimo wszystko w ,,Skąpcu” dobroć oraz dbanie o więzy rodzinne zostaje w ostateczności wynagrodzona, a pazerność i samolubność prowadzą do klęski.

Podobne wypracowania do Charakterystyka porównawcza Harpagona i Anzelma - Molier „Skąpiec”