Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw biesiady w literaturze różnych epok

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biesiady w dawnych czasach były bardzo ważnym elementem w życiu ludzi. Podczas nich dyskutowano, omawiano ważne sprawy, zawierano nowe znajomości i nawiązywano romanse. Uczty były organizowane na cześć danej osoby, z racji uroczystości, wygranej bitwy lub po prostu spotkania towarzyskiego. W zależności od tego, w jakim środowisku odbywała się uczta, przy stole panowały różne zasady zachowania. Literatura często podejmowała temat uczt oraz biesiad, by pokazać np. tło społeczno – obyczajowe, bądź po prostu dobą zabawę.

Maniery, jakie powinny obowiązywać podczas posiłku przedstawia „Wiersz Słoty o chlebowym stole”, inaczej „O zachowaniu się przy stole”. Jest to najstarszy odnaleziony tekst świecki napisany w języku polskim – datuje się go na koniec XVI lub początek XV wieku.

Wiersz jest podzielony na dwie części,z których pierwsza dotyczy tytułowego zachowania się przy stole, druga zaś opowiada o konieczności szacunku względem kobiet. Tekst jest satyryczny i z dystansem podchodzi do średniowiecznego savoir-vivre’u przedstawiając w krzywym zwierciadle zachowania, które mogą się przy stole przytrafić. Słota pokazuje więc negatywny przykład wyśmiewając go i tym samym unaocznia przez przeciwieństwo, jakie...

Podobne wypracowania