Zofia Kossak-Szczucka - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Zofia Kossak-Szczucka urodziła się 10 sierpnia 1889 w Kośminie. Pochodziła z inteligenckiej rodziny o bogatych tradycjach kulturowych, literackich. Była córką Tadeusza Kossaka, kuzynką Magdaleny Samozwaniec i poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Na początku pobierała edukację w domu rodzinnym. Od dziecka interesowała się sztuką i zdecydowała się na studia wyższe na takim właśnie kierunku. Uczyła się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Kontynuowała te studia także na Uniwersytecie w Genewie. Po zakończeniu edukacji pracowała jako nauczycielka w Warszawie. Podczas II wojny światowej silnie zaangażowała się w tajną i konspiracyjną działalność. Jednocześnie udzielała się charytatywnie i pomagała potrzebującym.
Społeczeństwo szanowało artystkę za jej zaangażowanie i powołało ją na przywódcę Frontu Odrodzenia Polski, katolickiej organizacji konspiracyjnej. Zofia Kossak współpracowała także z podziemną grupą Unia. Celem wszystkich tych stowarzyszeń było opracowywanie planów na odzyskanie ojczyzny i przeciwdziałanie zaborcom. Pisarka nie bała się konsekwencji swojej działalności i odważnie stawała w obronie innych. W roku 1942 założyła razem z Wandą Krahelską Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Niestety została aresztowana przez władze niemieckie i uwięziona w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Przeniesiono ją na warszawski Pawiak i wydano karę śmierci. Na szczęście dzięki wsparciu władzy została uwolniona. Po wojnie otrzymała za swoją działalność liczne odznaczenia. W roku 1945 wyemigrowała do Anglii i pozostała tam przez dwanaście lat. Po powrocie do kraju znowu weszła w centrum świata publicznego i kulturowego, współpracowała z licznymi wydawnictwami i czasopismami.
Zofia Kossak-Szczucka debiutowała pisząc do podziemnych, nielegalnych gazet. Następnie przyszła kolej na poważniejsze dzieła, między innymi powieści. Niemal każde z jej kolejnych dzieł było przyjmowane przez czytelników z ogromnych entuzjazmem. Do najważniejszych książek pisarki należą między innymi: „Bez oręża”, „Bursztyny”, „Pożoga”, „Gród nad jeziorem”, „Dzień dzisiejszy”, „Krzyżowcy”, „Purpurowy szlak” czy też „Z miłości”.
Artystka wyszła za mąż dwukrotnie. Jej pierwszym partnerem był Stefan Szczucki, wyszła za niego w roku 1915. Po śmierci pierwszego męża związała się z Zygmuntem Szatkowskim.
Zofia Szczucka zmarła 9 kwietnia 1968 roku w Bielsku-Białej.
Podobne wypracowania do Zofia Kossak-Szczucka - biografia, życiorys
- Oscar Wilde - biografia, życiorys
- Pierre Corneille - biografia, życiorys
- Roland Barthes - biografia, życiorys
- Roman Pisarski - biografia, życiorys
- Rudyard Kipling - biografia, życiorys
- Stephen King - biografia, życiorys
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz - biografia, życiorys
- Virginia Woolf - biografia, życiorys
- Wanda Chotomska - biografia, życiorys
- Zenon Przesmycki - biografia, życiorys
- Godność człowieka w literaturze - na podstawie cytatu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
- Bolesław Prus „Katarynka” - problematyka utworu
- Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - problematyka opowiadania
- Władysław Reymont „Chłopi” - bohaterowie. Charakterystyka
- Opis przeżyć wewnętrznych - Zredaguj opis przeżyć wewnętrznych postaci ukrytej za maską na obrazie Fridy Kahlo „Maska” (1945 r.)
- Czy człowiek żyjący w XXI w. także potrzebuje mitów? Rozprawka
- Władysław Reymont „Chłopi” - problematyka dzieła
- Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - bohaterowie. Charakterystyka
- Mitologia, mity – Mój ulubiony mit. Opis i uzasadnienie
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - opracowanie książki