Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Kossak-Szczucka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zofia Kossak-Szczucka urodziła się 10 sierpnia 1889 w Kośminie. Pochodziła z inteligenckiej rodziny o bogatych tradycjach kulturowych, literackich. Była córką Tadeusza Kossaka, kuzynką Magdaleny Samozwaniec i poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Na początku pobierała edukację w domu rodzinnym. Od dziecka interesowała się sztuką i zdecydowała się na studia wyższe na takim właśnie kierunku. Uczyła się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Kontynuowała te studia także na Uniwersytecie w Genewie. Po zakończeniu edukacji pracowała jako nauczycielka w Warszawie. Podczas II wojny światowej silnie zaangażowała się w tajną i konspiracyjną działalność. Jednocześnie udzielała się charytatywnie i pomagała potrzebującym.

Społeczeństwo szanowało artystkę za jej zaangażowanie i powołało ją na przywódcę Frontu Odrodzenia Polski, katolickiej organizacji konspiracyjnej. Zofia Kossak współpracowała także z podziemną grupą Unia. Celem wszystkich tych stowarzyszeń było opracowywanie planów na odzyskanie ojczyzny i przeciwdziałanie zaborcom. Pisarka nie bała się konsekwencji swojej działalności i odważnie stawała w obronie innych. W roku 1942 założyła razem z Wandą Krahelską Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Niestety została aresztowana przez władze niemieckie...

Podobne wypracowania