Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kapuściński „Cesarz” - opracowanie książki

Ryszard Kapuściński napisał „Cesarza” w 1978  roku. Na ten niezwykły reportaż składają się rozmowy i wywiady z urzędnikami oraz reprezentantami najbliższego otoczenia władcy Etiopii, czyli cesarza Hajle Sellasje I.

Kapuściński po raz pierwszy zawitał do Addis Abeby w maju 1963 roku, wtedy już zanosił się z zamiarem napisania reportażu z tego kraju. „Cesarz” rozpoczyna się szczegółowym opisem pałacu, w którym przebywa Hajle Sellasje. Na kompleks pałacowy składała się między innymi Wielka Sala, Sala Tronowa, Sala Audiencji oraz Złota Sala. Każda z nich służyła cesarzowi innym celom, każdej też przysługiwał osobny, kilkuosobowy personel: „Sala ta miała trzy pary drzwi, więc było trzech lokajów otwierająco - zamykających, ale ja miałem pozycję pierwszą, gdyż przez moje drzwi przechodził cesarz”.

Oprócz pałacu, do dyspozycji cesarza był parking, park i ogród oraz dwadzieścia siedem samochodów. Ponadto cesarz zaczynał dzień od wysłuchania donosów, jak władca zdawał sobie bowiem sprawę, iż rzeczy, które dzieją się w nocy są ważniejsze od tych dziejących się w dzień. Za panowania Hajle Sellasjego Addis Abeba zmieniła swój wygląd, miasto uległo modernizacji,  a...

Podobne wypracowania