Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rudyard Kipling „Księga dżungli” - Mowgli – opis postaci

Mowgli to główny bohater „Księgi dżungli”, powieści Rudyarda Kiplinga. Poznajemy go, kiedy jako dwulatek zostaje porwany przez tygrysa Sher Khana i trafia do dżungli. Tam opiekuje się nim rodzina wilków, wychowując go razem z małymi wilczętami. Mowgli przeżywa róznorodne przygody, jego nauczycielem zostaje niedźwiedź Baloo. W pewnym momencie chłopiec uznaje, że nie pasuje do gromady zwierząt i postanawia wrócić do świata ludzi. Jednak i tam nie może znaleźć swego miejsca. Ostatecznie odchodzi, by żyć samotnie w dżungli.

Na początku opowieści Mowgli ma dwa latka i jest zupełnie bezbronny. W finale bohater ma lat kilkanaście i jest silnym, młodym chłopcem, świetnie radzącym sobie z trudami życia w dżungli. Zawdzięcza to świetnemu wychowaniu i opiece wilków – wilcza rodzina od razu pokochała małego bobasa, jakim był Mowgli, kiedy porwał go Sher Khan. Malec bardzo lubi wspólną zabawę z wilkami. Jest silny i zwinny, lubi zabawy i psoty i bardzo dobrze czuje się wśród zwierząt.

Nauczyciel Mowgliego - niedźwiedź Baloo - objaśnia mu zasady życia gromady zwierząt i uczy zwierzęcego języka. Dżungla rządzi się swoimi określonymi prawami, których należy ściśle przestrzegać, by nie zostać wykluczonym z gromady. Jedna z zasad zabrania zabijania nieowłosionego szczenięcia. Dzięki temu Mowgli przeżył. Ci, którzy nie stosują się do zaleceń, żyją poza społecznością zwierząt – tak, jak małpy. Chłopiec szybko pojmuje wszystkie reguły, opanowuje sztukę porozumiewania się ze zwierzętami a także trudną sztukę przeżycia w dżungli. Mowgli kocha swoich opiekunów i nauczycieli – niedźwiedzia Baloo oraz panterę Bagheerę, jest im wdzięczny za to, czego dzięki nim doświadczył.

Mowgli jest również inteligentny i sprytny, przy pomocy pantery pokonuje swojego odwiecznego wroga, tygrysa Sher Khana, zastawiając na niego pułapkę w wąwozie. Przewagę nad tygrysem daje mu to, że jest człowiekiem i umie radzić sobie z ogniem, którego zwierzęta panicznie się boją.
Jednocześnie Mowgli jest bardzo samotny. Jak się okazuje, nie pasuje ani do świata zwierząt, wśród których się wychował, ani do świata ludzi, do jakiego próbuje się przyzwyczaić. Ostatecznie bohater wybiera samotne życie w dżungli.

Los Mowgliego nie jest godny pozazdroszczenia – wesoły i towarzyski chłopiec skazany jest na samotne życie, pełne wyborów i niespodziewanych wrażeń.

Podobne wypracowania do Rudyard Kipling „Księga dżungli” - Mowgli – opis postaci