Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - Miłość Danusi i Zbyszka - opowiadanie na podstawie „Krzyżaków”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza to opowieść nie tylko o wojnie, śmierci, ale także o miłości. Bohaterami, którzy zakochują się w sobie w dziele Sienkiewicza są Danusia oraz Zbyszko z Bogdańca. Poznają się oni w gospodzie „Pod lutym Turem” w Tyńcu, tam spotykają się po raz pierwszy i zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Danusia była jedną z dam dworu księżnej Anny Danuty, która w drodze do Krakowa postanowiła zatrzymać się na chwilę w karczmie. W wolnej chwili poprosiła Danusię o przygrywanie na lutni oraz o śpiew.

Dziewczyna była muzycznie uzdolniona. Posłusznie stanęła na stołku i zaczęła swój występ. W pewnym momencie straciła równowagę. Niechybnie spadłaby na ziemię, gdyby nie Zbyszko, który w odpowiedniej chwili złapał pannę w locie. Chłopak natychmiast zakochał się w pięknej dziewczynie. Nawiązała się między nimi rozmowa. Danusia podziękowała rycerzowi za uratowanie zdrowia i życia. Opowiedziała mu także historię swojego życia, wspominając o swoim ojcu - straszliwym pogromcy krzyżaków, Jurandzie ze Spychowa. 

Powiedziała mu także o tym, jak okrutnie zginęła jej matka - torturowana i zabita przez członków zakonu krzyżackiego w ramach zemsty. Danusia była przy tym wydarzeniu....

Podobne wypracowania