Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw małej ojczyzny w literaturze - rozwiń temat na przykładzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Doliny Issy” Czesława Miłosza oraz „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw małej ojczyzny od wieków pojawia się w tematyce polskiej literatury. Małą ojczyzną jest nasz „kraj lat dziecinnych”, jak to było w przypadku Soplicowa - wsi z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Może to być również kopalnia zapomnianych już wartości - jak w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Na koniec może to być pełna niespodzianek, kraina wtopiona w sielankowy pejzaż rozkwitającej przyrody jak w „Dolinie Issy” Czesława Miłosza.

„Nad Niemnem” to napisana z epickim rozmachem powieść o dwóch rodach - Bohatyrewiczach i Korczyńskich. Książka wydana została w dwudziestą rocznicę wybuchu powstania styczniowego i miała być przedstawieniem wiernego wizerunku małej ojczyzny. Tutaj bowiem, w Korczynie i Bohatyrowiczach nad Niemnem najważniejsze stają się wartości takie jak praca i poświęcenie dla ziemi - matki ziemi, ziemi polskiej. W symboliczny sposób te wartości ukazane są pod wyrazistym obrazem mogiły Jana i Cecylii, którą pewnego dnia odwiedza Justyna Orzelska - przedstawicielka młodego polskiego pokolenia. Równie ważnym symbolem staje się zbiorowa mogiła czterdziestu sześciu pochowanych powstańców. 

Korczyn nad Niemnem staje się symbolem małej ojczyzny,...

Podobne wypracowania