Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - charakterystyka Stasia Tarkowskiego

Powieść Henryka Sienkiewicza pt.: ,,W pustyni i w puszczy” śmiało można uznać za jedną z najbardziej znanych i lubianych pozycji książkowych. Sięgają po nią i młodzi i starzy. Jej urok niewątpliwie tkwi w kreacjach bohaterów. Na plan pierwszy tej młodzieżowej opowieści wysuwa się bezdyskusyjnie postać czternastoletniego chłopca - Stasia Tarkowskiego.

Bohatera poznajemy już na pierwszych kartach utworu. Z początku jawi się jako nieco zarozumiały, pewny siebie chłopak, który próbuje udowodnić angielskiej przyjaciółce swoją wyższość. Snuje przy tym różne historie, w których zawsze jest wybawicielem małej Nel. Jego dalsze przygody pokazały, że nie były to tylko puste przechwałki, ale kiedy wymagała tego sytuacja, potrafił zdobyć się na wielkie czyny. Staś jest synem Polaka - pana Tarkowskiego. Matki nigdy nie znał, bo zmarła tuż po jego porodzie. Natomiast ojciec chłopca brał udział w powstaniu styczniowym z roku 1863, za co został zesłany na Syberię. Udało mu się jednak uciec i z czasem rozpocząć pracę przy budowie Kanału Sueskiego w Egipcie. To właśnie dzięki ojcu Staś czuje więź emocjonalną z utraconą ojczyną i wielokrotnie manifestuje swoją miłość do niej.

Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny, chłopak zwracał na siebie...

Podobne wypracowania