Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Napisz opowiadanie pt.: „Dalsze losy kamizelki” - w kontekście noweli Bolesława Prusa „Kamizelka”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po śmierci urzędnika, żona bez grosza przy duszy, została zmuszona do sprzedania mieszkania i wszystkich ubrań zmarłego, swojej biżuterii oraz mebli. Sama przeprowadziła się na wieś, gdzie poświęciła się nauczaniu najbiedniejszych dzieci. Nawet kilka lat po odejściu męża, zawsze robiła posiłki dla dwóch osób, a kiedy przyszedł także jej czas, umarła ze słowami: „Już do ciebie idę ukochany”.

Sąsiad małżeństwa był kolekcjonerem nietypowych przedmiotów. Przechodząc koło kramu sędziwego Żyda, zauważył znajomą kamizelkę. Z jednej strony miała ona długi wiszący ściągacz i była bardzo rozciągnięta, natomiast z drugiej sznurek był tak krótki, że ledwo zauważalny, a część kamizelki ściśnięta. Ubranie wyglądało jakby nosiły go jednocześnie dwie różne osoby: dobrze zbudowany mężczyzna oraz drobna i wiotka kobieta. Sąsiad postanowił odkupić unikatową kamizelkę. Zapłacił staremu i schorowanemu Żydowi z nadwyżką. Jak się potem okazało, dzięki podarowanej sumie, handlarz mógł wykupić potrzebne lekarstwa i uniknął ciężkiej choroby.

Tymczasem sąsiad przypomniał sobie, jak widywał urzędnika ubranego w stary, rozciągnięty sweter i kamizelkę. Już wtedy mężczyzna był chory, a opiekuńcza żona, przytulając męża, delikatnie ręką poprawiała...

Podobne wypracowania