Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński - listy do Delfiny Potockiej. Opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zygmunt Krasiński poznał Delfinę Potocką w Neapolu, w 1838 roku. Pomimo wielkiej miłości, pisarz – zmuszony przez despotycznego ojca – pojął za żonę inną kobietę. Romans Potockiej i Krasińskiego trwał jednak wiele lat, zbiór listów dokumentuje to niezwykłe uczucie.

Pierwszy list został napisany w 1839 roku, ostatni znany w 1848, choć badacze są przekonani, że korespondencja trwała jeszcze dłużej. Krasiński podkreślał w listach, że z ukochaną łączy go miłość duchowa (koncepcja przejęta z platońskiego mitu o Androgyne), nie fizyczna. Sama instytucję małżeństwa nazywał „grobem miłości”. W listach Delfina określana jest jako Beatrycze, anioł, Powierniczka i Siostra. W listach powracają stałe motywy i toposy: tęsknota za ukochaną, wyznania miłości oraz wspomnienia chwil spędzonych wspólnie. Krasiński szuka u ukochanej rad dotyczących życia codziennego – pisze o swoich relacjach towarzyskich, spłatach rachunków, zdrowiu, problemach w małżeństwie. Często więc patos przeplata się w nich z przyziemnością.

W listach do Delfiny pojawia się wiele interesujących rozważań pisarza dotyczących przede wszystkim Historii. Krasiński zastanawia się nad prawami, które nią rządzą, pochyla się nad pojęciami i problematyką...

Podobne wypracowania