Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer - charakterystyka twórczości i postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielu badaczy do dziś spiera się, czy artysta imieniem Homer w ogóle istniał. Nie istnieją bowiem żadne źródła historyczne o jego życiu. Ale Grecy nigdy nie wątpili w to, że wielki artysta żył naprawdę.

Według badań, Homer żył w VIII wieku p.n.e. Prawdopodobnie urodził się w Smyrnie albo na wyspie Chios w Jonii. Według legend przypisywano mu boskie pochodzenie, bo miał być synem boga rzeki Meles i bogini Kreteis. Prawdopodobnie był ślepcem, o czym mogą świadczyć wywody poetyckie dotyczące niewidomego artysty, które Homer umieścił w swoich dziełach. Dziś są traktowane jako informacje o samym poecie.

Do najważniejszych jego dzieł zalicza się „Iliadę” i „Odyseję”. Oba powstały w VIII wieku p.n.e., ale dokładne daty ich napisania nie są znane. „Iliada” opisuje historię wojny trojańskiej. Tytuł utworu pochodzi od nazwy „Ilion”, oznaczającej Troję. Epos składa się z dwudziestu czterech pieśni, a jego akcja rozpoczyna się, gdy oblężenie Troi trwa już dziesiąty rok. Oparty jest na jednym głównym motywie - gniewie Achillesa, który prosi swoją matkę, Tetydę, by pomogła w walce Trojańczykom, a zaszkodziła Grekom. Toczy się walka między skłóconymi ludami, której najważniejszą przyczyną...

Podobne wypracowania