Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer - charakterystyka twórczości i postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielu badaczy do dziś spiera się, czy artysta imieniem Homer w ogóle istniał. Nie istnieją bowiem żadne źródła historyczne o jego życiu. Ale Grecy nigdy nie wątpili w to, że wielki artysta żył naprawdę.

Według badań, Homer żył w VIII wieku p.n.e. Prawdopodobnie urodził się w Smyrnie albo na wyspie Chios w Jonii. Według legend przypisywano mu boskie pochodzenie, bo miał być synem boga rzeki Meles i bogini Kreteis. Prawdopodobnie był ślepcem, o czym mogą świadczyć wywody poetyckie dotyczące niewidomego artysty, które Homer umieścił w swoich dziełach. Dziś są traktowane jako informacje o samym poecie.

Do najważniejszych jego dzieł zalicza się „Iliadę” i „Odyseję”. Oba powstały w VIII wieku p.n.e., ale dokładne daty ich napisania nie są znane. „Iliada” opisuje historię wojny trojańskiej. Tytuł utworu pochodzi od nazwy „Ilion”, oznaczającej Troję. Epos składa się z dwudziestu czterech pieśni, a jego akcja rozpoczyna się, gdy oblężenie Troi trwa już dziesiąty rok. Oparty jest na jednym głównym motywie - gniewie Achillesa, który prosi swoją matkę, Tetydę, by pomogła w walce Trojańczykom, a zaszkodziła Grekom. Toczy się walka między skłóconymi ludami, której najważniejszą przyczyną było porwanie pięknej Heleny, żony Menelaosa. „Iliada” jest eposem, czyli utworem poetyckim, który ukazuje życie legendarnych bohaterów na tle ważnych wydarzeń historycznych. Pisana jest językiem podniosłym, licznym w ciekawe porównania i epitety.

„Odyseja” to drugie bardzo ważne dzieło Homera, również epos. Składa się z dwudziestu czterech pieśni. Utwór pisany jest heksametrem, szczególnym rodzajem wiersza. „Odyseja” przedstawia bohatera Odyseusza, który po wojnie trojańskiej wraca do rodzinnej Itaki. W drodze przeżywa wiele przygód i poznaje niesamowite osoby. W końcu mężczyzna dociera do swojego domu. Jest bohaterem nie tylko odważnym, ale i przebiegłym, z każdej opresji wychodzi cało.

Homera uznaje się także za autora „Hymnów homeryckich”, które skierowane są do poszczególnych bogów. Zachowało się ich w całości trzydzieści trzy.

Warto dodać, że styl wypracowany przez poetę jest nazywany dziś stylem homeryckim, czyli poważnym, korzystającym z pięknego i doniosłego słownictwa, pełnego porównań i realistycznych opisów.

Podobne wypracowania