Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Brueghel „Na skraju lasu” („Ucieczka do Egiptu”) - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz „Na skraju lasu lub Ucieczka do Egiptu” nawiązuje do biblijnego motywu ucieczki Marii i Józefa przed prześladowaniem Heroda. Podróż symbolizuje życie, decydujący krok, ryzykowne przedsięwzięcie, dążenie do celu po drodze najeżonej przeszkodami. Według Ewangelii św. Mateusza o niebezpieczeństwie ostrzegł Józefa Anioł, gdy mężczyzna spał. Ostrzeżenie Świętej Rodziny przez Boga jest dowodem na to, że Ten opiekuje się swymi sługami, którzy zawierzyli Mu się w całości i pokładają w Nim swą ufność.

Artysta w swym dziele nie dokonał jednak zabiegu mitologizacji, uwznioślenia uciekającego małżeństwa – przedstawił Marię i Józefa jako dwójkę zmęczonych podróżą ludzi. Rodzina nie podróżuje sama, na płótnie widzimy jeszcze kilka innych osób pomagającym im w ucieczce lub po prostu spotkanych na szlaku wędrówki. Tobołki przywiązane do osła, na którym podróżuje rodzina i wyładowany drewniany wóz jadący za ludźmi, sugeruje, że uwierzyli w ostrzeżenie Anioła i spakowali dorobek całego życia, aby ocalić nienarodzonego jeszcze Jezusa.

Obraz podzielony jest na dwie, wyraźne zaznaczone, części. Lewa strona obrazu jest intensywnie zielona, przedstawia las i ścieżkę,...

Podobne wypracowania