Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „Kazania Sejmowe”, Henryk Sienkiewicz „Potop” - przyczyny klęski narodu polskiego. Porównanie utworów

„Kazania sejmowe” Piotra Skargi oraz „Potop” Henryka Sienkiewicza to utwory niezwykle ważne dla kultury i literatury polskiej. Właściwie można powiedzieć, że to dzieła fundamentalne, zbiór ważnych nie tylko dla literatury, ale i historii wiadomości o stanie Polski za czasów obu pisarzy. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma dziełami jest czas, w jakich powstały. Piotr Skarga tworzył w czasach złotej wolności szlacheckiej. Jeszcze wtedy przestrzegał i prorokował o przyszłym upadku Rzeczypospolitej. Sienkiewicz natomiast, kiedy pisał „Potop”, pisał go „ku pokrzepieniom serc”, już po całkowitym upadku ojczyzny, kiedy praktycznie nie było żadnej nadziei na odzyskanie wolności.

Piotr Skarga wyliczał choroby miotające osłabioną Rzeczypospolitą: „Nieżyczliwość ludzka ku Rzeczypospolitej i chciwość domowego łakomstwa. Druga - niezgody i roztyrki sąsiedzkie. Trzecia - naruszenie religii katolickiej i przysada heretyckiej zarazy. Czwarta - dostojności królewskiej i władzej osłabienie. Piąte - prawa niesprawiedliwe. Szósta - grzechy i złości jawne, które się przeciw Panu Bogu podniosły i pomsty od niego wołają”. To główne tematy zbioru kazań sejmowych Piotra Skargi i to, według...

Podobne wypracowania