Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - charakterystyka Horusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Horus jest mężczyzną trzydziestoletnim, wnukiem sędziwego faraona Ramzesa i następcą tronu. Możemy przyjąć, że jest sprawny fizycznie i silny (Ramzes wyznacza go na następcę tronu, mówi również, że „Egipt nie może mieć władcy, który by nie dosiadł wozu i nie dźwignął oszczepu”).

Horus jest człowiekiem wrażliwym, cechującym się wrodzoną dobrocią serca. Na wieść o bliskiej śmierci Ramzesa smuci się i płacze, choć przecież oznacza to jego rychłą koronację. Jest również mężczyzną skromnym - nie chce wykorzystywać władzy dla własnego pożytku, a raczej ułatwić życie swoim poddanym i zaprzestać rozlewu krwi, zaprowadzając pokój pomiędzy Egiptem a jego wrogami. Chce przenieść ciało zmarłej matki do krypty faraonów, odnaleźć wygnanego z kraju nauczyciela i przywrócić mu jego godność, obniżyć podatki, ustalić trzy dni wolne od pracy tygodniowo dla niewolników. Chce także połączyć się z narzeczoną, zamkniętą do tej pory w klasztorze.

Plany Horusa zostają w dziwny sposób pokrzyżowane. Zostaje ukąszony w nogę przez owada, którego początkowo bierze za nieszkodliwą pszczołę, lecz później okazuje się, że był to śmiercionośny pająk. Bohaterowi zostaje bardzo niewiele czasu, lecz ten myśli tylko...

Podobne wypracowania