Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Sofokles „Antygona” - charakterystyka porównawcza Hajmona i Kreona

Hajmon i Kreon są przedstawicielami arystokracji. Różnią się jednak pomiędzy sobą diametralnie pod względem światopoglądu.

Kreon jest królem, władcą Teb. Jest on człowiekiem upartym i aroganckim, gwałtownym i dumnym. Jest również próżny, o czym świadczy jego przekonanie o własnej wielkiej wartości. Kreon kieruje się w swoich rządach przede wszystkim dążeniem do zaspokojenia własnych potrzeb, choć interes publiczny również był dla niego bardzo istotny. Nie możemy nazwać go władcą złym, choć niewątpliwie jest nieco zaślepiony własnymi pragnieniami i dążeniami, ponadto jego wielka duma i upartość są bardzo złymi doradcami w sprawach państwowych.

Jego niezłomna decyzja, skazująca Polinejkesa na wieczne potępienie, wypływa z chęci udowodnienia poddanym, iż jest Kreon władcą sprawiedliwym i nigdy nie cofa danego słowa. Pomimo wielu próśb ze strony rodziny i osób postronnych, król nie cofa wydanego rozporządzenia. Jego słowność byłaby cechą godną podziwu, gdyby nie wypływała z chęci ukazania się z jak najlepszej strony, słowem - z pychy. Zachowanie Kreona pozbawia go rodziny, gdy Hajmon pozbawia się życia po utracie narzeczonej, co z kolei popycha do samobójstwa Eurydyki, żony Kreona.

Syn Kreona, Hajmon,...

Podobne wypracowania