Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Lem „Bajki robotów” - opracowanie

Stanisław Lem, Bajki robotów,opracowanie, literatura współczesna

Stanisław Lem jest jednym z najwybitniejszych twórców literatury fantastycznonaukowej. Napisane przez niego w 1964 roku „Bajki robotów” ugruntowały jego sławę na tym obszarze twórczym. „Bajki robotów” to doskonały zbiór groteskowych utworów pisanych z punktu widzenia robota. Ich akcja zawsze rozgrywa się w dalekiej, nieokreślonej dokładnie przyszłości, w przestrzeni kosmicznej, na jednej z wymyślonych przez pisarza planecie. Bohaterami są potwory, cybernetyczne maszyny, inteligentne roboty czy niemal niezniszczalni rycerze. W skład zbioru wchodzi piętnaście bajek o różnej tematyce, które łączy motyw nowoczesnej, kosmicznej cywilizacji zdominowanej przez mechaniczne stworzenia – rezultat ludzkich działań. Pomysłowość Lema w zakresie tworzenia nowych, fascynujących światów jest olbrzymia, a różnorodność problematyki poszczególnych bajek – bardzo rozległa.

Na przykład utwór pod tytułem „Trzej elektrycerze” to przedziwna opowieść o krystalicznej planecie Kryonidów, którą chcieli podbić różni śmiałkowie. Po nieudanych próbach dokonania tego przez rycerzy Mosiężnego i Żelaznego, kolej przyszła na rycerza Kwarcowego. Doszedł on aż do samej stolicy Kryonii, jednak przegrał w konfrontacji ze sławnym mędrcem – Baryonem. Jedynym mankamentem Kwarcowego było to, że kiedy zaczynał myśleć, jego mózg rozgrzewał się. Aby uniknąć więc klęski, celem jego wyprawy stało się podbicie Kryonii w sposób bezmyślny, w jego mniemaniu najbardziej skuteczny. Baryon pokonał go dzięki swojemu sprytowi i wykorzystał słabość przeciwnika: zmusił go do myślenia.

Bajka pod tytułem „O maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła” to historia króla zafascynowanego sztuką wojenną, który w konfrontacji z prawdziwym niebezpieczeństwem okazuje się zwykłym tchórzem, proszącym o radę zwykłą maszynę cyfrową. Najpierw bezmyślnie stwarza cybernetycznego smoka, a potem musi walczyć o utrzymanie panowania, uciekając się do wszelkich dostępnych sposobów. Tylko inteligencja starej maszyny, która każe elektrosmokowi wykonać trzy działania matematyczne, ratuje Kyberę i króla Poleandra od zagłady.

Z kolei utwór pt.: „Przyjaciel Automateusza” to przezabawna opowieść o przyjaźni między pewnym robotem a niezniszczalnym elektroprzyjacielem. Automateusz i Wuch po wielu szczęśliwych chwilach spędzonych razem trafiają na skutek niefortunnego wypadku na bezludną wysepkę. Okazuje się, że przyjaciel, który miał służyć radą i pomocą w każdej sytuacji robotowi, jedyne rozwiązanie w tej tragicznej sytuacji widzi w przyspieszonej śmierci Automateusza i  gorąco próbuje przekonać go do swojego pomysłu. Robot wścieka się na towarzysza i za wszelką cenę chce go unicestwić, jest to jednak niemożliwe, gdyż Wuch jest niezniszczalny. Po wielu usilnych próbach pozbycia się uprzykrzonego przyjaciela i po wyzbyciu się wszelkiej nadziei na ratunek, nieoczekiwanie nadchodzi pomoc i Automateusz trafia na ląd, niestety przez przypadek zabiera również ze sobą Wucha...

Bardzo ciekawa jest również bajka pt.: „Doradcy króla Hydropsa”. Ukazuje ona w humorystyczny sposób otoczenie władcy, które dba tylko o własne interesy i kieruje się osobistymi urazami, a nie dobrem państwa. Doradcy królewscy otrzymują rozkaz „stworzenia” następcy tronu, jednak każdy chowa jakieś urazy do drugiego i w żaden sposób nie potrafią dojść do porozumienia. W końcu, gdy wszyscy przystają na zaprogramowanie synowi królewskiemu matrycy z rozkazem sympatii do form małych, rozpoczynają rywalizację w miniaturyzacji własnych osób. Dochodzi do tego, że są tak maleńcy, że w dniu uroczystości wyciągnięcia następcy z pieca przeciąg spowodowany otwarciem drzwi do sali tronowej wywiewa ich aż do miasta.

Wszystkie bajki Lema łączą baśniowość z fantastyką. Zwykle kończą się szczęśliwie, zwycięża dobro, a zło zostaje pokonane. Można je odczytywać na różne sposoby – prócz fascynujących obrazów kosmicznej przestrzeni każda z nich ma jakiś głębszy sens: nieuchronność śmierci („Biała śmierć”), ostrożność w obdarzaniu ludzi zaufaniem („Doradcy króla Hydropsa”), bezsensowna dążność do posiadania czegoś, co nietrwałe, ulotne, na przykład dobra materialne („Trzej elektrycerze”) czy chociażby mechanizm systemu tyranii („Uranowe uszy”).

Podobne wypracowania do Stanisław Lem „Bajki robotów” - opracowanie