Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” - Wpływ II wojny światowej na losy rodziny Wańkowiczów - opis, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Burza nadciągała na ten świat” - tak o nastrojach roku 1938 pisze Melchior Wańkowicz w powieści pt.: „Ziele na kraterze”. W 1938 roku ukochane córki pisarza zdały maturę. Była to zatem symboliczna data dzieląca beztroskie dzieciństwo dziewczynek od mającej nadejść, pełnej obowiązków, dorosłości. Nikt jednak nie przypuszczał, że kolejne lata przyniosą tak tragiczne i traumatyczne przeżycia, że będą najtrudniejszym sprawdzianem nie tylko dla wchodzącej w życie młodzieży.

„Ziele na kraterze” to autobiograficzna powieść Melchiora Wańkowicza, w której pisarz zawarł przedwojenne i wojenne losy swej rodziny. Najwięcej miejsca poświęcił swym córkom - Krysi i Tili.

Rok 1939 zastał Tili w Szwajcarii, a Krysię w rodzinnym majątku autora, Jodańcach. Majątkiem zarządzała siostra Wańkowicza - Regina. Państwo Wańkowiczowie mieli nadzieję, że wybuch wojny zastanie dziewczynki za granicami kraju. Jednak Krysia zdążyła wrócić. Przyleciała 31 sierpnia wieczorem. Cztery dni później wróciła Tili. Przez chwilę rodzina była razem,jednak nie trwało to długo. Dziewiątego września żona autora wyjeżdżała do Lwowa. Małżonkowie pożegnali się szybko, nie wiedzieli, że rozstają się na sześć lat. Wkrótce...

Podobne wypracowania