Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Literackie portrety małżeństw - opracowanie zagadnienia

Kobieta i mężczyzna od zawsze współistnieli razem. Wiązali się, zakładali rodziny, płodzili dzieci. Ale każde małżeństwo było inne. Literatura przedstawia nam wiele par, o niektórych z nich opowiem.

Adam i Ewa to pierwsze małżeństwo świata. Ludzi ci zostali stworzeni przez Boga, aby stworzyć nowy świat. Zamieszali w raju, gdzie wszystko było piękne i dobre. Pierwsi ludzie nie znali zimna, głodu ani bólu. Cieszyli się sobą i wzajemną miłością. Niestety, ich szczęście nie trwało zbyt długo. Ewa złamała zakaz Boga i zerwała owoc z zakazanego drzewa. Skusił ją szatan pod postacią węża, a ona nie potrafiła mu się oprzeć. W dodatku namówiła Adama, by także skosztował jabłka. W ten sposób pierwsi ludzie świata dopuścili się grzechu i zostali wygnani z raju.

Romeo i Julia to chyba najpiękniejsza para w dziejach literatury. Młodzi ludzie wzięli ślub w wielkiej tajemnicy, ponieważ ich rody były skłócone. Zakochani nie widzieli dla siebie żadnej przyszłości, Julia przeznaczona była innemu mężczyźnie. Ich związek był naprawdę ryzykowny. Mimo to, wbrew całemu światu postanowili, że będą razem, ponieważ nie potrafiliby żyć osobno. Niestety, ich historia kończy się bardzo tragicznie.  Rodzina Julii wyznaczyła datę ślubu z wybranym młodzieńcem , dlatego dziewczyna postanowiła udawać własną śmierć. Wydawało się, że finał będzie szczęśliwy, jednak Romeo nie otrzymał na czas listu z informacją o planie żony. Pomyślał, że ukochana zginęła naprawdę i postanowił odejść razem z nią. Kochankowie giną, ponieważ rodziny nie wyraziły zgody na ich związek. Historia tego małżeństwa jest naprawdę tragiczna i przerażająca.

W dramacie napisanym przez Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” poznajemy losy małżeństwa Konrada i Aldony. Młodzi ludzie kochali się bardzo, planowali wspólną przyszłość. Jednak serce bohatera należało przede wszystkim do ojczyzny Litwy. Był to czas, gdy zakon Krzyżacki najechał na osłabiony walkami kraj. Konrad postanowił, że musi coś zrobić, nie może bezczynnie patrzeć na klęskę ojczyzny. Zdecydował, że opuści żonę i poświęci się bez reszty sprawom patriotycznym. Kobieta bardzo cierpiała po jego odejścia, nie mogła zrozumieć motywów działania męża. Przykre jest, że Wallenrod zrezygnował ze szczęścia osobistego, rodzinnego. Być może nie widział innego wyjścia z sytuacji.

Niełatwą historię miłosną poznajemy też w powieści psychologicznej Zofii Nałkowskiej „Granica”. Zenon Ziembiewicz kocha swoją żonę Elżbietę, a jednak bezustannie dopuszcza się zdrady. Potajemnie spotyka się z ubogą Justyną, która pociąga go seksualnie. Mężczyzna nie może opanować swoich pokus, żałuje zachowania, ale jednak nie zmienia się. Kiedy Elżbieta dowiaduje się o niewierności męża wybacza mu. Zenon dalej brnie w niemający sensu romans. Historia ta pokazuje, jak zawikłane i trudne mogą być losy kochających się ludzi.

W literaturze odnajdziemy wiele portretów małżeństwa. Różnią się one od siebie, kobieta i mężczyzna inaczej okazują sobie uczucia, budują związki i rodziny w odmienne sposoby. Często doznają porażek, ale bywa, że dzięki tej drugiej osobie życie staje się lepsze.

Podobne wypracowania do Literackie portrety małżeństw - opracowanie zagadnienia