Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Sędziego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sędzia Soplica był bratem Jacka Soplicy, stryjem Tadeusza, którego wychowywał. To stary kawaler: w młodości przeżył śmierć swojej ukochanej, Marty Hreczeszanki i od tamtej pory sam siebie nazywał wdowcem. Fakt ten dowodzi, że sędzia był wierny, lojalny i bardzo oddany swojej jedynej miłości.

Był też opiekunem Zosi od momentu śmierci jej rodziców, co świadczy o jego opiekuńczości i poczuciu obowiązku. Soplica pełnił funkcję sędziego powiatowego jako osoba na stanowisku dbał o swój wizerunek i był wzorem szlachcica. Jego przywiązanie do obyczajów i tradycji było tak wielkie, że niejednokrotnie pełnił rolę strażnika etykiety, grzeczności i zasad zachowania w różnych sytuacjach.

Jako właściciel Soplicowa, był także wzorem ziemianina, wspaniałym gospodarzem dbającym nie tylko o wygląd swojego mienia, ale także o to, by każdy czuł się w nim dobrze i by jego mieszkańcy spełniali wymogi obowiązujących norm zachowania. Szanuje także swoich włościan.

Był bardzo pracowity, dzień pracy kończy się dla niego o zachodzie (według Sędziego to Bóg ustalił godziny pracy i wyznaczył ich trwanie wschodem i zachodem słońca). I choć ma wiele służby, sam – jak nakazuje tradycja – dogląda gospodarstwa każdego wieczoru.

Jest...

Podobne wypracowania