Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wolter „Prostaczek” - oświeceniowy charakter utworu Woltera - opracowanie

„Prostaczek” jest powiastką filozoficzną Woltera, znanego pisarza i myśliciela francuskiego oświecenia. W swoim utworze Wolter pokazuje przemianę głównego bohatera – z człowieka kierującego się instynktami, prostego i niewykształconego Prostaczek staje się racjonalistą. A przecież oświecenie to epoka stawiająca na najwyższym miejscu rozum, wskazująca na potęgę, jaką człowiek może osiągnąć dzięki samodzielnemu myśleniu.

Prostaczek to dzikus z plemienia Huronów w Kanadzie, przypadkowo przybyły do Francji. Po wylądowaniu w Bretanii okazuje się, że jest on krewnym ludzi, których tam napotkał – czyli księdza de Kerkabon i panny Saint-Yves. Bliscy Prostaczka postanawiają go ochrzcić, a w przygotowaniu do tej ceremonii bohater poznaje zasady wiary chrześcijańskiej i zapoznaje się z Pismem Świętym. Jego szczera pobożność i dosłowne interpretowanie zapisów biblijnych wprawiają w konsternację duchownych oraz krewnych. Prostaczek co rusz popełnia jakąś gafę, a robi to nieświadomie, kierując się szczerymi chęciami. W ten sposób Wolter stara się pokazać, jak dalece współczesny mu kościół odszedł od zasad wiary.

Jeszcze ostrzejsza krytyka spotyka jezuitów, pełniących wówczas wysokiej rangi...

Podobne wypracowania