Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Listy do matki” - związek matki z synem. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Słowacki opuścił Polskę w 1831r. Jego podróż dyplomatyczna zamieniła sięw stały pobyt na obczyźnie. Wraz z upływem czasu tęsknota rosła w siłę, brakowało mu nie tylko ojczyzny, ale także ukochanej matki. Była ona dla niego kimś zupełnie wyjątkowym. Wystarczy wspomnieć, że to dzięki jej staraniom talent wybitnego poety mógł się rozwijać. Salomea Słowacka prowadziła niewielki salon literacki, co umożliwiało jej synowi kontakt z literaturą od najmłodszych lat.

Korespondencja Juliusza Słowackiego z matką jest bardzo ciepła i intymna. W niczym nie przypomina oficjalnej wymiany poglądów, jaką prowadziło wielu twórców rozsianych po całym świecie. Można wywnioskować, że dla poety jego piastunka była kimś szczególnym. Na kartki papieru wylewał on całego siebie, zupełnie nie miał oporów przed otworzeniem się na kobietę, która zapewne znała go najlepiej na świecie. Słowacki opisywał matce wszystkie swoje przeżycia. Ona doskonale wiedziała jak bolą go utarczki z Mickiewiczem, jak ważne są kontakty z resztą emigracji. Już w takiej podstawowej formie kontaktu z drugą osobą możemy uzmysłowić sobie niesamowity związek emocjonalny między jednym z wieszczów narodowych a jego matką.

Najbardziej ujmujące mogą wydawać...

Podobne wypracowania