Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chciałbym wszystkim polecić powieść Marii Dąbrowskiej, zatytułowaną „Marcin Kozera”. To wspaniała historia o polskim chłopcu, który razem z ojcem mieszka w Londynie. Okazuje się jednak, iż w głębi serca czuje się Polakiem i pragnie powiększyć swoją wiedzę na temat ojczyzny.

Główny bohater urodził się i wychowywał w Wielkiej Brytanii. Bardzo mało wiedział o Polsce, nie potrafił nawet jednego słowa wymówić w ojczystym języku. Jego świadomość narodowa była niewielka, ponieważ chłopiec otaczał się Anglikami i wydawało mu się, że Londyn to jego dom. Jednak myślał o miejscu, z którego pochodzili jego przodkowie, zastanawiał się, jak tam jest. W wieku dwunastu lat został zapisany do polskiej szkółki, gdzie dzieci uczyły się języka polskiego i historii swojego kraju. Wtedy też w Marcinie obudziła się chęć poznania Polski. Im więcej dowiadywał się od swojej nauczycielki, tym bardziej czuł się Polakiem. Snuł głębokie refleksje na temat zarówno Anglii, jak i Polski. Po długich przemyśleniach stwierdził, iż tak naprawdę jest Polakiem, który po prostu mieszka w innym kraju. Podobnie było z innymi dziećmi. Dzieci emigrantów polskich często zdane były tylko na siebie, rodzicie nie mieli dla nich czasu. A jednak uczęszczały...

Podobne wypracowania