Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Medaliony” - znaczenie tytułu zbioru opowiadań. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aby wyjaśnić sens tytułu, jaki wybrała Zofia Nałkowska dla swych opowiadań, należy sięgnąć do pojęć z zakresu architektury. Medalion w sztuce jest to owalny lub okrągły element dekoracyjny umieszczany na fasadzie, na ścianie wewnątrz pomieszczenia. Zawiera w środku obraz lub płaskorzeźbę. Wyraz medalion kojarzy się również z medalikiem, który zazwyczaj nosimy jako wyraz szacunku, pamięci, wiary. W książce Nałkowskiej słowo medalion pojawia się tylko raz, w opowiadaniu pt. „Kobieta cmentarna”: „Później przyszedł czas, gdy na cmentarz spadały pociski. Posągi i medaliony potłuczone leżały wzdłuż alei. Groby z otwartymi wnętrzami ukazały w pękniętych trumnach swoich zmarłych.” W swoim zbiorze autorka użyła właśnie motywu medalionu, jako obrazka, zdjęcia osoby zmarłej, które miało przypominać o nieżyjącym człowieku i w jakiś sposób ocalić go od całkowitej śmierci, czyli zapomnienia.

Nałkowska w cyklu opowiadań przytacza kilka historii ludzi, którzy zetknęli się z ogromem okrucieństwa i zbrodni Hitlerowskiej. Pisarka po wojnie była członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich. Praca ta dostarczyła jej materiału do napisania „Medalionów”. Ocala w nich od zapomnienia tych, którzy...

Podobne wypracowania