Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gałczyński „Ocalić od zapomnienia” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ocalić od zapomnienia” to potoczny tytuł jednej z części utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zatytułowanego „Pieśni”, składającego się z dziesięciu części. Każda z nich kończy się właśnie wersem „Ocalić od zapomnienia”. Ta najbardziej znana opatrzona została numerem trzy, a rozsławił ją Marek Grechuta śpiewając piosenkę, w której wykorzystał tekst Gałczyńskiego zaczynający się od słów:

„Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych?
Ile deszczów, ile śniegów
wiszących nad latarniami?

Ile listów, ile rozstań,
ciężkich godzin w miastach wielu?
I znów upór żeby powstać
i znów iść, i dojść do celu (...)”.

Utwór zbudowany jest z pięciu zwrotek, każda złożona jest z czterech wersów. Rymy są żeńskie, nieparzyste. Podmiot liryczny – pierwszoosobowy, typ liryki zaś bezpośredni. Wiersz ma charakter wyznania, refleksji nad przemijającym czasem i wydarzeniami, które znaczą przemijanie. To właśnie wspólnie przebyte drogi, pory roku wyrażone opadami śniegu i deszczu układają się w lata, tak jak rozstania i wymiana listów towarzyszących rozłące. O przemijaniu czasu i jednocześnie...

Podobne wypracowania