Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Lem „Doradcy króla Hydropsa” - streszczenie, opracowanie. Stanisław Lem „Bajki robotów”

Stanisław Lem,  Bajki robotów, opracowanie, literatura współczesna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajka Stanisława Lema pt.: „Doradcy króla Hydropsa” to obraz tego, jak „dobre” rady osób z monarszego otoczenia mogą okazać się obłudne i zawodne, i jak bardzo ostrożnym należy być w obdarzaniu ludzi zaufaniem.

Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia postaci króla Hydropsa. Rządził on krainą złożoną tylko z oceanów, zwaną Akwacją, którą zamieszkiwał lud Argonautyków. Któregoś dnia król wezwał swoich czterech doradców i rozkazał, by wymyślili mu syna. Władca wydał im odpowiednie rozporządzenia co do wyglądu, zainteresowań, postury potomka i pozostawił doradcą wolną drogę w dalszym działaniu. Dioptryk, Minogar, Filonauta i Amassyd zabrali się gorliwie do pracy.

Okazało się, że mieli oni własne koncepcje co do charakteru i osobowości królewskiego dziecka, a ich źródła tkwiły w osobistych urazach, które każdy z nich żywił  w stosunku do króla lub kogoś z jego otoczenia. Minogar pragnął zawładnąć tronem, dlatego postanowił zaprogramować synowi Hydropsa niechęć do rządzenia i majestatu, Filonauta sprzyjał potajemnie wrogom planety, więc chciał wpoić tę cechę następcy, a dwaj ostatni doradcy byli swoimi śmiertelnymi wrogami i każdy z nich chciał zaszczepić...

Podobne wypracowania